Ord til eftertanke

Ring til en ven!

Hvis du gerne vil i kirke, men ikke kan lide at gå alene, så ring til en ven. Så har du nogen at følges med.

 hvis du har for langt at gå, og derfor ikke har mulighed for at komme afsted, så ring til en ven, der har bil. Måske skal din ven ikke noget særligt den søndag, og ville derfor være himmelhenrykt, hvis du tilbød at give et stykke mad efter guds-tjenesten til gengæld for kørslen.

 Hvis du godt kan lide at gå lange ture, og derfor synes, at det ville være alle tiders med en pilgrimsvandring, så ring til en ven og spørg, om I ikke sammen skulle til gudstjenesten i Aastrup kirke

  Hvis du synes, at vores kirke bare er så smuk, at den fortjener at blive set af andre mennesker end dem, der bor i sognet, så ring til en ven og inviter på Weekend-ophold med indlagt kirkegang.

 Og hvis du bare synes, at vi alle har et ansvar for, at der bliver holdt guds-tjeneste - også om sommeren, så ring til en ven og sig, hvad der ligger dig på sinde. Måske har din ven det ligesådan; men troede ikke at andre tænkte på samme måde.

 

God Sommer!                                                                                         JL

 

cookie information